Saturday, November 18, 2017

Davis, Masters, Stephens nab opening night wins at USRA National Championships

Kerry Davis rockets to the win on night #1. Reed Bros. Racing Photos

Kerry Davis rockets to the win on night #1. Reed Bros. Racing Photos


KANSAS CITY, Kan.—After a one-hour rain delay to kick off the 2nd Annual USRA National Championships Thursday, more than 150 drivers in three classes circled the Lakeside Speedway for 266 laps in less than four hours, and three of those drivers emerged as opening night winners.

Just one week removed from clinching the USRA Modified track championship at the historic 4/10-mile oval in Kansas City, Kan., Kerry Davis of Parkville, Mo., parlayed a pole position starting spot into a victory in the 20-lap main event.

Davis battled with New Sharon, Iowa’s Zack VanderBeek from beginning to end, with VanderBeek eventually settling for the runner-up honors.

USRA Modified national points leader Terry Schultz of Sedalia, Mo., took a big step toward capturing the season title with a third-place finish while Lakeside Speedway legend Tim Karrick of Basehor, Kan., finished fourth ahead of last year’s USRA national champ, Fito Gallardo of Las Cruces, N.M., who started 16th on the grid.

In USRA Stock Car action, Jake Masters of Graettinger, Iowa, topped a caution-plagued “A” Main by holding off veteran Steve Jackson of Polk City, Iowa, who started 17th on the 24-car grid.

Kevin Anderson of Kansas City, Kan., collected ten USRA Stock Car checkers at Lakeside Speedway during the 2015 campaign, but settled for third in Thursday’s main event. Shawn Peter of Mabel, Minn., finished fourth and Todd Staley of Webster City, Iowa, rebounded from a lap-4 flat tire to claim the fifth spot.

Josh Stephens of Buckner, Mo., made a late-race pass of Ed Noll of Excelsior Springs, Mo., and then held off Logan Martin of West Plains, Mo., on the final lap to capture the win in the 20-lap USRA B-Mod feature race.

Noll, who locked up the Lakeside Speedway track championship six days ago, held on for a third-place finish with Luke Nieman of Nortonville, Kan., and Jacob Ebert of Oak Grove, Mo., rounding out the top five.

The 2nd Annual USRA National Championships continue Friday and Saturday, with USRA Hobby Stock joining the card beginning tomorrow.

Combined points earned for both Thursday and Friday nights (Friday only for USRA Hobby Stocks) will set the line-ups for Saturday.

On Saturday, USRA Modifieds, USRA Stock Cars and USRA B-Mods will each be racing for $4,000 to win. USRA Hobby Stocks will race for $1,000 to win, and Saturday’s championship features will start three-wide in all four divisions.

FRIDAY, OCTOBER 16:

Heat races and main events for USRA Modifieds, USRA Stock Cars, USRA B-Mods and USRA Hobby Stocks. Drives will draw for heat race line-ups and passing points will be used to determine main event line-ups.

The pit gate and tech area will open at 2 p.m. and grandstand gates will open at 5 p.m. The drivers meeting is set for 6:45 p.m. with the first heat race at 7:15 p.m. Reserved seating (top 5 rows, top ten rows in sections C & D) are $20 for all ages. General admission seats are $15 for adults, $5 for kids ages 6 to 12 and free for children ages 5 and under. A limited number of suite tickets are also available for $30 each. Pit passes are $35 or $20 for kids ages 6 to 10.

USRA Modified, USRA Stock Car and USRA B-Mod “A” Main Payout: 1. $500, 2. $400, 3. $300, 4. $250, 5. $200, 6. $190, 7. $180, 8. $170, 9. $160, 10. $150, 11. $140, 12. $130, 13. $125, 14. $120, 15. $115, 16. $110, 17. $105, 18-30. $100; USRA Hobby Stock “A” Main Payout: 1. $300, 2. $250, 3. $200, 4. $175, 5. $150, 6. $140, 7. $130, 8. $120, 9. $110, 10. $105, 11. $100, 12. $90, 13. $85, 14. $80, 15-24. $75.

SATURDAY, OCTOBER 17

Last chance races, pole dashes and main events for USRA Modifieds, USRA Stock Cars, USRA B-Mods and USRA Hobby Stocks. Points accumulated on Thursday and Friday will determine the starting line-ups for last chance races. Top 10 points-earners in each class will run a pole dash to determine the “A” Main starting line-up.

The pit gate and tech area will open at 2 p.m. and grandstand gates will open at 5 p.m. The drivers meeting is set for 6:45 p.m. with the first heat race at 7:15 p.m.

Reserved seating (top 5 rows, top ten rows in sections C & D) are $25 for all ages. General admission seats are $20 for adults, $10 for kids ages 6 to 12 and free for children ages 5 and under. A limited number of suite tickets are also available for $35 each. Pit passes are $35 or $20 for kids ages 6 to 10.

Pole Dash Payout (each class): 1. $300, 2. $250, 3. $200, 4. $175, 5. $150, 6. $140, 7. $130, 8. $120, 9. $110, 10. $100; USRA Modified, USRA Stock Car and USRA B-Mod “A” Main Payout: 1. $4000, 2. $3000, 3. $2000, 4. $1500, 5. $1200, 6. $1000, 7. $900, 8. $800, 9. $700, 10. $650, 11. $600, 12. $550, 13. $525, 14. $500, 15. $475, 16. $450, 17. $445, 18. $440, 19. $435, 20. $430, 21. $425, 22. $420, 23. $415, 24. $410, 25. $405, 26-30. $400; Tow is $200 if driver raced all three nights; USRA Hobby Stock “A” Main Payout: 1. $1000, 2. $700, 3. $600, 4. $500, 5. $400, 6. $350, 7. $300, 8. $275, 9. $250, 10. $225, 11. $200, 12. $190, 13. $180, 14. $170, 15. $160, 16-24. $150; Tow is $100 if driver raced both nights.

One (1) provisional starting spot will be awarded in each main event Saturday to the former USRA National Champion with the highest two-day points total that fails to qualify. Past USRA National Champions include the following: USRA Modifieds – Fito Gallardo, Matt Dotson, Brandon Davis, Johnny Bone Jr., Jason Cummins, Greg Skaggs, Brad Waits, Larry Herring and Ron Luitjens; USRA Stock Cars – Justin Lasiter, Donovan Flores, Mitch Hovden, Rich Gregoire, Tory Reicks, Tom Schmitt and Scotty Pratt; USRA B-Mods – Chad Clancy, Troy Hovey, Scott Drake, Brandon Hare, Brandon Hare, Matt Jones and Tony Dunker; USRA Hobby Stocks – Dustin Gulbrandson, Adam Cline, Dillon Anderson, Dan Strandberg, Shane Klaassen, Chris Hovden, Jason McDaniel, Mitch Hovden and Nathan Wood.

Every day, every division and every lap of the 2nd Annual USRA National Championships will be broadcast live via pay-per-view. Be sure to visit www.racindirt.com for ordering information.

The Lakeside Speedway is a 4/10-mile semi-banked dirt oval located 1.0 mile west of I-435 (exit 18) on SR 5 (northwest of Kansas City, Kan.). For more information call 913-299-9206 or check out the track’s website at www.lakesidespeedway.net.

To learn more about the USRA, visit www.usraracing.com or call 515-832-6000. You can also like us on Facebook at www.facebook.com/usraracing, follow us at www.twitter.com/usraracing on Twitter and check out our YouTube channel at www.youtube.com/usratv.

To learn more about the USRA, visit www.usraracing.com or call 515-832-6000. You can also like us on Facebook at www.facebook.com/usraracing, follow us at www.twitter.com/usraracing on Twitter and check out our YouTube channel at www.youtube.com/usratv.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association (USRA)
2nd Annual USRA National Championships
Lakeside Speedway, Kansas City, Kan.
Thursday, Oct. 15, 2015

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver, hometown and money won. The top 12 drivers in heat race passing points were locked into the “A” Main, with the top 8 re-drawing for starting positions 1-8.

USRA B-MODS

Heat Race #1 (8 laps):
1. (1) 99 Brad Smith, Belton, MO.
2. (2) 20T Mike Tanner, Smithville, MO.
3. (4) 17T Shadren Turner, St. Joseph, MO.
4. (6) 31 Christopher Cain, Columbia, MO.
5. (12) 21C Chad Clancy, Liberty, MO.
6. (5) 77 Doug Keller, Easton, MO.
7. (3) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, IA.
8. (10) 17 Mike Striegel, Wheatland, MO.
9. (7) 77x Bud Wilson, Trenton, MO.
10. (11) 50 Kaeden Cornell, Willard, MO.
11. (9) 71 Jim Body, Diamond, MO.
12. (8) 44 Sam Schuler Jr., Kansas City, KS.

Heat Race #2 (8 laps):
1. (2) 36 Logan Martin, West Plains, MO.
2. (3) 18 J.C. Morton, Springfield, MO.
3. (6) 6 Dustin Kruse, Brandon, SD.
4. (11) 12L Tyler Lewis, Columbia, MO.
5. (7) 20x Jason Estes, Winston, MO.
6. (8) 37 Anthony Asher, St. Joseph, MO.
7. (4) 21s Justin Seifert, Kansas City, KS.
8. (1) 11 Dustin Shaw, Birch Tree, MO.
9. (5) 2G Jake Asbell, Carl Junction, MO.
10. (9) 926 Mitchell Frewaldt, Kansas City, KS.
11. (10) 81 Travis Vanden Top, Rock Rapids, IA.

Heat Race #3 (8 laps):
1. (1) 211 Tim Eaton, St. Joseph, MO.
2. (4) 65 Kris Jackson, Lebanon, MO.
3. (2) 38 Matt Pugh, Overland Park, KS.
4. (5) 49 Patrick Royalty, Kansas City, KS.
5. (7) 16 Dan Hovden, Decorah, IA.
6. (9) 222 Colten Stevens, Basehor, KS.
7. (3) 7x Lance Lincoln, Berryton, KS.
8. (6) 17 Dean Galvan, Bonner Springs, KS.
9. (11) 1141 Ernie Roberts, Lee’s Summit, MO.
10. (10) 2 Dustin Gilbert, Lawrence, KS.
11. (8) 66 Cale Turner, Fulton, MO.

Heat Race #4 (8 laps):
1. (1) 66 Ryan Gillmore, Springfield, MO.
2. (3) 3×3 Nick Newton, Kansas City, KS.
3. (4) 57 Nic Bidinger, Perry, KS.
4. (9) 5 Dakota Foster, Gardner, KS.
5. (5) 18X Danan Knott, Coffey, MO.
6. (11) 9 Don Marrs, Shawnee, KS.
7. (7) 22T Tyler Tesch, Lennox, SD.
8. (10) 91 Eddie Schwope Jr., St. Joseph, MO.
9. (6) 23c Mandy Chick, De Soto, KS.
10. (8) 27 David Oxford, Parkville, MO.
11. (2) 16 Blake Pierce, Kansas City, MO.

Heat Race #5 (8 laps):
1. (4) 09S Josh Stephens, Buckner, MO.
2. (5) 28 Andy Bryant, Fort Scott, KS.
3. (11) 181 Luke Nieman, Nortonville, KS.
4. (7) 7M Heath Murry, Tonganoxie, KS.
5. (9) 28 Parker Hale, Grand Meadow, MN.
6. (6) 76 Ronnie Miller, Trenton, MO.
7. (2) 14 Austin Bouzek, Trenton, MO.
8. (10) 36K Jayden Larson, Mankato, MN.
9. (1) 9H Nic Hanes, Trenton, MO.
10. (3) 926 Morgan Frewaldt, Brandon, SD.
11. (8) 33s Ben Stockton, Kansas City, MO.

Heat Race #6 (8 laps):
1. (2) 94 Jacob Ebert, Oak Grove, MO.
2. (6) 15 Ed Noll, Excelsior Springs, MO.
3. (4) 20 Cole Queensland, Grand Meadow, MN.
4. (5) 11 Mike Higley, Gower, MO.
5. (7) 42 Gene Claxton, Kansas City, KS.
6. (9) 98 John Allen, Chanute, KS.
7. (10) 782 Miah Christensen, Sioux Falls, SD.
8. (8) 222 Dustin Crist, St. Joseph, MO.
9. (11) 86 Donnie Miller, St. Joseph, MO.
10. (1) 13 Stephen Blake, Shawnee, KS.
11. (3) 5 Buddy Thompson, Oak Grove, MO.

“B” Main #1 (12 laps, top 4 advance):
1. (3) 57 Nic Bidinger, Perry, KS.
2. (2) 5 Dakota Foster, Gardner, KS.
3. (1) 3×3 Nick Newton, Kansas City, KS.
4. (11) 17 Mike Striegel, Wheatland, MO.
5. (7) 222 Colten Stevens, Basehor, KS.
6. (10) 7x Lance Lincoln, Berryton, KS.
7. (4) 38 Matt Pugh, Overland Park, KS.
8. (6) 20x Jason Estes, Winston, MO.
9. (5) 49 Patrick Royalty, Kansas City, KS.
10. (9) 76 Ronnie Miller, Trenton, MO.
11. (8) 37 Anthony Asher, St. Joseph, MO.
12. (17) 71 Jim Body, Diamond, MO.
13. (14) 2G Jake Asbell, Carl Junction, MO.
14. (15) 50 Kaeden Cornell, Willard, MO.
15. (12) 11 Dustin Shaw, Birch Tree, MO.
16. (13) 1141 Ernie Roberts, Lee’s Summit, MO.
17. (16) 27 David Oxford, Parkville, MO.
18. (18) 16 Blake Pierce, Kansas City, MO.
19. (19) 44 Sam Schuler Jr., Kansas City, KS.

“B” Main #2 (12 laps, top 4 advance):
1. (2) 21C Chad Clancy, Liberty, MO.
2. (6) 16 Dan Hovdan, Decorah, IA.
3. (3) 20 Cole Queensland, Grand Meadow, MN.
4. (7) 98 John Allen, Chanute, KS.
5. (5) 11 Mike Higley, Gower, MO.
6. (8) 782 Miah Christensen, Sioux Falls, SD.
7. (9) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, IA.
8. (1) 6 Dustin Kruse, Brandon, SD.
9. (13) 86 Donnie Miller, St. Joseph, MO.
10. (17) 81 Travis Vanden Top, Rock Rapids, IA.
11. (18) 33s Ben Stockton, Kansas City, MO.
12. (15) 926 Mitchell Frewaldt, Kansas City, KS.
13. (10) 22T Tyler Tesch, Lennox, SD.
14. (11) 91 Eddie Schwope Jr., St. Joseph, MO.
15. (12) 17 Dean Galvan, Bonner Springs, KS.
16. (16) 926 Morgan Frewaldt, Brandon, SD.
17. (14) 23c Mandy Chick, De Soto, KS.
18. (4) 31 Christopher Cain, Columbia, MO.

“B” Main #3 (12 laps, top 4 advance):
1. (2) 17T Shadren Turner, St. Joseph, MO.
2. (8) 77 Doug Keller, Easton, MO.
3. (6) 42 Gene Claxton, Kansas City, KS.
4. (1) 20T Mike Tanner, Smithville, MO.
5. (4) 28 Parker Hale, Grand Meadow, MN.
6. (3) 7M Heath Murry, Tonganoxie, KS.
7. (12) 222 Dustin Crist, St. Joseph, MO.
8. (14) 9H Nic Hanes, Trenton, MO.
9. (7) 18X Danan Knott, Coffey, MO.
10. (16) 13 Stephen Blake, Shawnee, KS.
11. (13) 77x Bud Wilson, Trenton, MO.
12. (15) 2 Dustin Gilbert, Lawrence, KS.
13. (5) 9 Don Marrs, Shawnee, KS.
14. (17) 66 Cale Turner, Fulton, MO.
15. (11) 36K Jayden Larson, Mankato, MN.
16. (9) 21s Justin Seifert, Kansas City, KS.
17. (10) 14 Austin Bouzek, Trenton, MO.
18. (18) 5 Buddy Thompson, Oak Grove, MO.

“A” Main (20 laps):
1. (2) 09S Josh Stephens, Buckner, MO, $500.
2. (3) 36 Logan Martin, West Plains, MO, $400.
3. (6) 15 Ed Noll, Excelsior Springs, MO, $300.
4. (4) 181 Luke Nieman, Nortonville, KS, $250.
5. (5) 94 Jacob Ebert, Oak Grove, MO, $200.
6. (8) 99 Brad Smith, Belton, MO, $190.
7. (9) 65 Kris Jackson, Lebanon, MO, $180.
8. (13) 21C Chad Clancy, Liberty, MO, $170.
9. (7) 28 Andy Bryant, Fort Scott, KS, $160.
10. (12) 57 Nic Bidinger, Perry, KS, $150.
11. (1) 211 Tim Eaton, St. Joseph, MO, $140.
12. (20) 42 Gene Claxton, Kansas City, KS, $130.
13. (22) 98 John Allen, Chanute, KS, $125.
14. (14) 17T Shadren Turner, St. Joseph, MO, $120.
15. (19) 20 Cole Queensland, Grand Meadow, MN, $115.
16. (11) 18 J.C. Morton, Springfield, MO, $110.
17. (16) 16 Dan Hovden, Decorah, IA, $105.
18. (10) 12L Tyler Lewis, Columbia, MO, $100.
19. (21) 17 Mike Striegel, Wheatland, MO, $100.
20. (15) 5 Dakota Foster, Gardner, KS, $100.
21. (23) 20T Mike Tanner, Smithville, MO, $100.
22. (18) 3×3 Nick Newton, Kansas City, KS, $100.
23. (17) 77 Doug Keller, Easton, MO, $100.
DNS – 66 Ryan Gillmore, Springfield, MO, $0.

USRA STOCK CARS

Heat Race #1 (8 laps):
1. (1) 29 Nate Barnes, Holt, MO.
2. (5) 11 Jake Masters, Graettinger, IA.
3. (3) 9 Robert Garst, Topeka, KS.
4. (9) 8 Dean Hensler, Weatherby Lake, MO.
5. (8) 18 Jason Ryun, Kansas City, KS.
6. (4) 0T Bobby Tavis III, Leavenworth, KS.
7. (2) 44JT Jaime Torres, Las Cruces, NM.
8. (6) 37 Pete Solum, Spring Grove, MN.
9. (7) 5K Steve Herrick, Topeka, KS.

Heat Race #2 (8 laps):
1. (7) 66z Elijah Zevenbergen, Ocheyedan, IA.
2. (2) 00 Danny Cole Jr., Lansing, IA.
3. (5) 32x Rich Gregoire, Russell, MN.
4. (6) 04 Chad Walker, Kansas City, KS.
5. (9) 15 John O’Neal, Kearney, MO.
6. (8) 76 Adam Parris, Kansas City, KS.
7. (1) T2 Tom Fogarty, Olathe, KS.
8. (4) 28D Gary Donaldson, Rayville, MO.
9. (3) 69 Jake Ludeking, Decorah, IA.

Heat Race #3 (8 laps):
1. (1) 52 Nathan Wood, Sigourney, IA.
2. (7) 44 Justin Regnerus, Orange City, IA.
3. (3) x9 Brad Whitney, Trenton, MO.
4. (6) 14 Todd Staley, Webster City, IA.
5. (2) 12 Scotty Moore, Kansas City, KS.
6. (4) 20 Brent Tweten, Chatfield, MN.
7. (5) 22A Brent Alverson, Oskaloosa, KS.
8. (8) 34s Richard Sparks, Kansas City, KS.
9. (9) 36 Glenn Wynia, Sioux Center, IA.

Heat Race #4 (8 laps):
1. (7) 417 Kevin Anderson, Kansas City, KS.
2. (2) 5b Stefan Sybesma, Sanborn, IA.
3. (3) 67 Kyle Falck, Decorah, IA.
4. (4) 15 Mitch Hovden, Decorah, IA.
5. (8) 2J Steve Jackson, Polk City, IA.
6. (6) 77 Dean Wray, Jamesport, MO.
7. (5) xx20 Gene Stigall, Winston, MO.
8. (1) 16J Jon DeBoer, Little Rock, IA.

Heat Race #5 (8 laps):
1. (2) 18 Tom Schmitt, Independence, IA.
2. (7) 05 Bret Heeter, Kansas City, KS.
3. (8) 27 Shawn Peter, Mabel, MN.
4. (4) 44 Dillon Anderson, Decorah, IA.
5. (6) 37 Lucas Conley, Spring Hill, KS.
6. (5) 54 Eddie Ingram, Basehor, KS.
7. (1) 33 Kevin Donlan, Decorah, IA.
8. (3) 222 Jake Newman, Smithville, MO

“B” Main #1 (12 laps, top 6 advance):
1. (4) 15 John O’Neal, Kearney, MO.
2. (1) 32x Rich Gregoire, Russell, MN.
3. (5) 2J Steve Jackson, Polk City, IA.
4. (2) x9 Brad Whitney, Trenton, MO.
5. (3) 04 Chad Walker, Kansas City, KS.
6. (11) 22A Brent Alverson, Oskaloosa, KS.
7. (6) 44 Dillon Anderson, Decorah, IA.
8. (13) 28D Gary Donaldson, Rayville, MO.
9. (8) 0T Bobby Tavis III, Leavenworth, KS.
10. (10) 44JT Jaime Torres, Las Cruces, NM.
11. (14) 16J Jon DeBoer, Little Rock, IA.
12. (12) 33 Kevin Donlan, Decorah, IA.
13. (16) 36 Glenn Wynia, Sioux Center, IA.
14. (7) 12 Scotty Moore, Kansas City, KS.
15. (9) 77 Dean Wray, Jamesport, MO.
16. (15) 5K Steve Herrick, Topeka, KS.

“B” Main #2 (12 laps, top 6 advance):
1. (2) 67 Kyle Falck, Decorah, IA.
2. (3) 14 Todd Staley, Webster City, IA.
3. (5) 15 Mitch Hovden, Decorah, IA.
4. (12) 37 Pete Solum, Spring Grove, MN.
5. (1) 9 Robert Garst, Topeka, KS.
6. (11) xx20 Gene Stigall, Winston, MO.
7. (6) 37 Lucas Conley, Spring Hill, KS.
8. (4) 18 Jason Ryun, Kansas City, KS.
9. (8) 20 Brent Tweten, Chatfield, MN.
10. (10) T2 Tom Fogarty, Olathe, KS.
11. (13) 34s Richard Sparks, Kansas City, KS.
12. (7) 76 Adam Parris, Kansas City, KS.
13. (9) 54 Eddie Ingram, Basehor, KS.
14. (14) 222 Jake Newman, Smithville, MO.
15. (15) 69 Jake Ludeking, Decorah, IA.

“A” Main (14 laps):
1. (1) 11 Jake Masters, Graettinger, IA, $500.
2. (17) 2J Steve Jackson, Polk City, IA, $400.
3. (2) 417 Kevin Anderson, Kansas City, KS, $300.
4. (9) 27 Shawn Peter, Mabel, MN, $250.
5. (16) 14 Todd Staley, Webster City, IA, $200.
6. (3) 18 Tom Schmitt, Independence, IA, $190.
7. (8) 66z Elijah Zevenbergen, Ocheyedan, IA, $180.
8. (7) 44 Justin Regnerus, Orange City, IA, $170.
9. (6) 05 Bret Heeter, Kansas City, KS, $160.
10. (12) 8 Dean Hensler, Weatherby Lake, MO, $150.
11. (4) 52 Nathan Wood, Sigourney, IA, $140.
12. (5) 29 Nate Barnes, Holt, MO, $130.
13. (18) 15 Mitch Hovden, Decorah, IA, $125.
14. (10) 00 Danny Cole Jr., Lansing, IA, $120.
15. (20) 37 Pete Solum, Spring Grove, MN, $115.
16. (14) 67 Kyle Falck, Decorah, IA, $110.
17. (21) 04 Chad Walker, Kansas City, KS, $105.
18. (24) xx20 Gene Stigall, Winston, MO, $100.
19. (22) 9 Robert Garst, Topeka, KS, $100.
20. (13) 15 John O’Neal, Kearney, MO, $100.
21. (11) 5b Stefan Sybesma, Sanborn, IA, $100.
22. (19) x9 Brad Whitney, Trenton, MO, $100.
23. (23) 22A Brent Alverson, Oskaloosa, KS, $100.
24. (15) 32x Rich Gregoire, Russell, MN, $100.

USRA MODIFIEDS

Heat Race #1 (8 laps):
1. (1) 7J Justin Johnson, Gardner, KS.
2. (2) IOU1 Brent Larson, Lake Elmo, MN.
3. (8) 69 Lucas Schott, Chatfield, MN.
4. (3) 88D Matt Dotson, Hallsville, MO.
5. (4) 25 Scotty Roberts, Columbia, MO.
6. (9) J17 Jake Gallardo, Las Cruces, NM.
7. (6) 86 Buddy Benedict, Independence, MO.
8. (5) 17 Lucas Conley, Spring Hill, KS.
9. (7) 1 Eddie Ingram, Basehor, KS.

Heat Race #2 (8 laps):
1. (2) 5 Chad Lyle, Oak Grove, MO.
2. (1) 00 Jim Moody, Odessa, MO.
3. (7) 1K Tim Karrick, Basehor, KS.
4. (5) 19R Ryan Gustin, Marshalltown, IA.
5. (8) 73B Shad Badder, Bates City, MO.
6. (9) 36 Logan Martin, West Plains, MO.
7. (4) 21 Johnny Fennewald, Appleton City, MO.
8. (3) 73 Mickey Burrell, Fair Grove, MO.
9. (6) 5 Robbie Reed, Mexico, MO. (DQ)

Heat Race #3 (8 laps):
1. (4) 68 Kerry Davis, Parkville, MO.
2. (1) 66T Tyler Schmitt, Easton, KS.
3. (2) 71 Jim Body, Diamond, MO.
4. (5) 87 Darron Fuqua, Mayetta, KS.
5. (7) 96 Jeremy Chambers, Parsons, KS.
6. (9) G17 Fito Gallardo, Las Cruces, NM.
7. (6) 01 Mark Hoover, Maryville, MO.
8. (3) 92 Tyler Grooms, Trenton, MO.
9. (8) 22 Nick Shenberger, Independence, MO.

Heat Race #4 (8 laps):
1. (3) 33z Zack VanderBeek, New Sharon, IA.
2. (2) 8 Ryan Ruter, Kanawha, IA.
3. (5) 20 Rodney Sanders, Happy, TX.
4. (4) 70 Aaron Marrant, Richmond, MO.
5. (6) 78 Derrick Hicks, Ravenwood, MO.
6. (8) 69N Cory Wray, Jamesport, MO.
7. (1) 29 Dennis Elliott, Mt. Ayr, IA.
8. (7) 51T Tim Thomas, West Fargo, ND.
9. (9) 29s Jeff Smith, Kansas City, MO.

Heat Race #5 (8 laps):
1. (1) 16 Austin Siebert, Grandview, MO.
2. (3) 21t Lance Town, Wellsville, KS.
3. (7) 90 Terry Schultz, Sedalia, MO.
4. (6) 9 Ken Schrader, Concord, NC.
5. (4) 8s Jon Sheets, Nevada, MO.
6. (2) 75 Tad Davis, Mt. Hope, KS.
7. (8) 23K Ben Kates, Tonganoxie, KS.
8. (5) 91 Joe Duvall, Claremore, OK.

“B” Main #1 (12 laps, top 6 advance):
1. (3) 19R Ryan Gustin, Marshalltown, IA.
2. (1) 8 Ryan Ruter, Kanawha, IA.
3. (4) 73B Shad Badder, Bates City, MO.
4. (2) 71 Jim Body, Diamond, MO.
5. (6) 78 Derrick Hicks, Ravenwood, MO.
6. (7) 36 Logan Martin, West Plains, MO.
7. (8) 25 Scotty Roberts, Columbia, MO.
8. (5) 70 Aaron Marrant, Richmond, MO.
9. (9) 69N Cory Wray, Jamesport, MO.
10. (12) 29 Dennis Elliott, Mt. Ayr, IA.
11. (11) 21 Johnny Fennewald, Appleton City, MO.
12. (10) 23K Ben Kates, Tonganoxie, KS.
13. (13) 73 Mickey Burrell, Fair Grove, MO.
14. (15) 1 Eddie Ingram, Basehor, KS.
15. (14) 51T Tim Thomas, West Fargo, ND.
16. (16) 22 Nick Shenberger, Independence, MO.

“B” Main #2 (12 laps, top 6 advance):
1. (3) 87 Darron Fuqua, Mayetta, KS.
2. (7) G17 Fito Gallardo, Las Cruces, NM.
3. (5) 96 Jeremy Chambers, Parsons, KS.
4. (2) 9 Ken Schrader, Concord, NC.
5. (4) 88D Matt Dotson, Hallsville, MO.
6. (8) 8s Jon Sheets, Nevada, MO.
7. (11) 01 Mark Hoover, Maryville, MO.
8. (12) 17 Lucas Conley, Spring Hill, KS.
9. (14) 91 Joe Duvall, Claremore, OK.
10. (13) 92 Tyler Grooms, Trenton, MO.
11. (15) 5 Robbie Reed, Mexico, MO.
12. (1) 20 Rodney Sanders, Happy, TX.
13. (16) 29s Jeff Smith, Kansas City, MO.
14. (10) 86 Buddy Benedict, Independence, MO.
15. (9) 75 Tad Davis, Mt. Hope, KS.
16. (6) J17 Jake Gallardo, Las Cruces, NM. (DQ)

“A” Main (20 laps):
1. (1) 68 Kerry Davis, Parkville, MO, $500.
2. (2) 33z Zack VanderBeek, New Sharon, IA, $400.
3. (3) 90 Terry Schultz, Sedalia, MO, $300.
4. (5) 1K Tim Karrick, Basehor, KS, $250.
5. (16) G17 Fito Gallardo, Las Cruces, NM, $200.
6. (9) 21t Lance Town, Wellsville, KS, $190.
7. (15) 8 Ryan Ruter, Kanawha, IA, $180.
8. (17) 73B Shad Badder, Bates City, MO, $170.
9. (14) 87 Darron Fuqua, Mayetta, KS, $160.
10. (23) 36 Logan Martin, West Plains, MO, $150.
11. (7) 16 Austin Siebert, Grandview, MO, $140.
12. (18) 96 Jeremy Chambers, Parsons, KS, $130.
13. (10) IOU1 Brent Larson, Lake Elmo, MN, $125.
14. (6) 69 Lucas Schott, Chatfield, MN, $120.
15. (20) 9 Kenny Schrader, Concord, NC, $115.
16. (24) 8s Jon Sheets, Nevada, MO, $110.
17. (22) 88D Matt Dotson, Hallsville, MO, $105.
18. (4) 5 Chad Lyle, Oak Grove, MO, $100.
19. (12) 66T Tyler Schmitt, Easton, KS, $100.
20. (19) 71 Jim Body, Diamond, MO, $100.
21. (21) 78 Derrick Hicks, Ravenwood, MO, $100.
22. (8) 7J Justin Johnson, Gardner, KS, $100.
23. (13) 19R Ryan Gustin, Marshalltown, IA, $100.
24. (11) 00 Jim Moody, Odessa, MO, $100.

= = = = = = = = = = = = = = =

USRA OFFICIAL SPONSORS: American Racer Tires, BRODIX Cylinder Heads, COMP Cams, Day Motor Sports, Intercomp, KEVKO Oil Pans & Components, MSD, Nitroquest Media, RACEceiver, RacinDirt.com, Radical Race Gear.

USRA PARTICIPATING SPONSORS: Boubin Tire & Automotive, ElbowsUp.com, Erson Cams, Heartland Auto Racing Show, New Vision Graphics.

USRA CONTINGENCY SPONSORS: AFCO Racing Products, ASi Racewear, Beyea Custom Headers, BSB Manufacturing, COMP Cams, Edelbrock, Forty9 Designs, Genesis Racing Shocks, Harris Auto Racing, Hooker Custom Harness, KSE Racing Products, Marsh Racing Wheels, Mitchell Machine, PBM Performance Products, QA1 Performance Products, Quarter Master, Real Racing Wheels, Sybesma Graphics, Wehrs Machine & Racing Products.

USRA PARTICIPATING TRACKS: Ark-La-Tex Speedway, Boothill Speedway, Callaway Raceway, Caney Valley Speedway, Central Missouri Speedway, Chateau Raceway, Crawford County Speedway, Cresco Speedway, Dallas County Speedway, Deer Creek Speedway, Devil’s Bowl Speedway, East Texas Speedway, El Paso Speedway Park, Fairmont Raceway, Fayette County Speedway, Hamilton County Speedway, Heartland Park Topeka, Humboldt Speedway, Huset’s Speedway, I-35 Speedway, I-90 Speedway, Lakeside Speedway, Lawton Speedway, Lonestar Speedway, Lucas Oil Speedway, Mississippi Thunder Speedway, Monett Speedway, Nevada Speedway, North Central Arkansas Speedway, Randolph County Raceway, Rapid Speedway, Red River Speedway, RPM Speedway, Sioux Speedway, Southern New Mexico Speedway, Southern Oklahoma Speedway, Springfield Raceway, Superbowl Speedway, Upper Iowa Speedway, Valley Speedway.

Be Sociable, Share!

Comments on this entry are closed.

Previous post:

Next post: