Saturday, November 18, 2017

Kansan, Blochlinger, Takes Pole For Modified Main Saturday

Brandon Blochlinger gets the pole for Saturday night’s Super Nationals Modified feature by winning the A Main on opening night. Ryan Gillmore Picture

BOONE, Iowa (Sept. 5) – Brandon Blochlinger will get another shot at the most coveted title in dirt track racing.

And he’ll get it from the pole.

Blochlinger led all 25 laps of the IMCA Speedway Motors Super Nationals Modified qualifying fea­ture Wednesday night. He will start inside row one in the big dance on Saturday night at Boone Speedway.

The Concordia, Kan., clipper led much of the way in the 2010 main event before falling by the wayside with mechanical woes. Blochlinger clearly had the fastest car on the track Wednesday, checking out before a series of mid-race cautions and then pulling away again on each of the ensuing restarts.

Josh Most ran second most of the way before giving way briefly to Troy Cordes, who made the best run at Blochlinger before Most regained the runner-up spot.

The rest of the top eight finishers advancing to the main event were J.D. Auringer, Ronn Lau­ritzen, Jordan Grabouski, Josh Sherbon and 2007 champion Todd Shute, who made his way from the 29th starting spot.

Lauritzen advanced 13 positions, Cordes 10 to qualify.

Cordes will star his ninth Super Nationals main event on Saturday, Shute his sixth and Auringer his fourth.

Blochlinger and Grabouski are both in for the second time, Most, Lauritzen and Sherbon all for the first time.

IMCA Stock Cars

A-Main 01 – 1. Donavon Smith, Lake City; 2. Dan Mackenthun, Hamburg, Minn.; 3. Wayne Gifford, Boone; 4. Casey Werkmeister, N Platte, Neb.; 5. Trent Murphy, Jefferson; 6. Jason Ward, Sioux City; 7. Jason DeShaw, Hopkinton; 8. Abe Huls, Carthage, Ill.; 9. Josh Daniels, Des Moines; 10. Dustin Larson, Worthington, Minn.; 11. John Oliver, Jr, Danville; 12. Eric Brown, Boone; 13. Ryan Rose, Boone; 14. Kenneth Tietz, Belle Plaine, Minn.; 15. Ty Hill, Dallas Center; 16. Jeffrey Anderson, Atlantic; 17. Damon Murty, Chelsea; 18. Rod Staats, Columbus Junction; 19. Randy Killen, Des Moines; 20. Casey Woken, Ogallala, Neb.; 21. Ryan Leeman, Roland; 22. Ned Kalis, Wells, Minn.; 23. Bob Daniels, Des Moines; 24. Shawn Wagner, Shawano, Wis; 25. Troy Woelber, Hull; 26. Keith Knop, Avoca; 27. Mike Nichols, Harlan; 28. Jim Lynch, Donnelson; 29. Lance Borgman, Beatrice, Neb.; 30. Adam Silvey, Iowa Falls.

IMCA Modifieds

A-Main 01 – 1. Brandon Blochlinger, Concordia, Kan.; 2. Josh Most, Red Oak; 3. Troy Cordes, Dunkerton; 4. Justin Auringer, Waterloo; 5. Ronn Lauritzen, Jesup; 6. Jordan Grabouski, Beatrice, Neb.; 7. Josh Sherbon, Cedar Falls; 8. Todd Shute, Des Moines; 9. Luke Wanninger, Grimes; 10. Dylan Smith, Osceola, Neb.; 11. Curt Lund, Redwood Falls, Minn.; 12. Tim Ward, Gilbert, Ariz.; 13. Jeff Stephens, Arion; 14. Randy Havlik, Boone; 15. Jeff Waterman, Quincy, Ill.; 16. Jeff Feaster, Humboldt; 17. Chase Hansen, Myton, Utah; 18. Cale Osborn, Lexington, Neb.; 19. Jay Noteboom, Hinton; 20. Dan Ratajczak, Luxemburg, Wis; 21. Mark Patterson, Abilene, Texas; 22. Michael Albertsen, Audubon; 23. Greg Cox, Colfax; 24. Shane DeMey, Dennison; 25. Mark Elliott, Webster City; 26. Michael Reichart, Des Moines; 27. Jeremy Frenier, Fort Morgan, Colo.; 28. Dan Menk, Franklin, Minn.; 29. Cory Wray, Jamesport, Mo.; 30. Austin Wolf,
Algona.

IMCA Hobby Stocks
A-Main 01 – 1. Dustin Van Horn, Atlantic; 2. Jamie Songer, Ankeny; 3. Jim Hall, Jackson, Neb.; 4. Derek Moede, Casco, Wis; 5. Justin Nehring, Storm Lake; 6. Myles Michehl, Fort Dodge; 7. Brandon Beeter, Minot, N.D.; 8. Matthew Webb, Des Moines; 9. Brendon Stigge, Fairbury, Neb.; 10. Jacob Crowell, Clearwater, Kan.; 11. Guy Kimpton, Wells, Minn.; 12. Dustin Lynch, Boone; 13. Travis Burger, Red Cloud, Neb.; 14. Garrett Eilander, Newton; 15. Randy Anderson, Atlantic; 16. Tiffany Bittner, Norfolk, Neb.; 17. Jesse VanLaningham, Beatrice, Neb.; 18. Chris Jensen, Des Moines; 19. Brock Beeter, Minot, N.D.; 20. Brandon Johnson, De Witt, Neb.; 21. Matt Brown, Dysart; 22. Matt McDonald, Scranton; 23. Curtis Graham, Tiffin; 24. Andy Coffman, Des Moines; 25. Ben Lucas, Weatherford, Texas; 26. Cody Frank, Lorena, Texas; 27. Bill Richards, Audubon; 28. Ray Stock, Jr., Ankeny; 29. William Woehler, S. Sioux City, Neb.; 30. Josh Peters,
Dickens.

IMCA SportMods
A-Main 01 – 1. Nelson Vollbrecht, Stanton, Neb.; 2. Tony Pogeler, Cherokee; 3. Mike Carlson, Algona; 4. Cole Ferguson, Dexter; 5. Josh Blumer, Marysville, Kan.; 6. Lynn Brockett, Ogden; 7. Joel Rust, Grundy Center; 8. Randy Ainsworth, Excelsior Spr., Mo.; 9. Bryan Herrick, Curtis, Neb.; 10. Dean Abbey, Waco, Texas; 11. Tyler Heckart, Ottumwa; 12. Tim Love, Kelley; 13. Shane Swanson, Forest City; 14. Danny Dvorak, Vinton; 15. Rob Charapata, Oconto, Wis; 16. Darin Roepke, LeMars; 17. Matt Hoeft, Garner; 18. Brandon Long, Green Bay, Wis; 19. Robby Rosselli, Minot, N.D.; 20. Anthony Onstot, Norwalk; 21. Keith Brown, Jr, Pittsburg, Calif.; 22. Taylor Musselman, Norwalk; 23. Tom Lathrop, Ottumwa; 24. Justin Remus, Sleepy Eye, Minn.; 25. Matthew Looft, Swea City; 26. Darren Huntley, Ogden; 27. Kyle Welch, Sioux City; 28. Doug Smith, Lake City; 29. Randy Roberts, Boone; 30. Brian Miller, Grand Junction; 31. Austin Lucas, Cherokee.

Be Sociable, Share!

Comments on this entry are closed.

Previous post:

Next post: